Stosowanie poszczególnych gatunków drewna podlega w pewnym stopniu zmieniającym się trendom, jednak ogólnie rzecz ujmując, wciąż wysoko ceni się ten naturalny materiał ze względu na jego szlachetność i ładne starzenie się. Zmienna jest też jego dostępność co prowadzi do nowych rozwiązań w technologii produkcji, dążących do oszczędności w zużyciu najwyższej klasy surowca.
Z moich doświadczeń wynika, że przy zachowaniu pewnych rygorów, ten materiał możemy zastosować niemal wszędzie. Oczywiście jak w przypadku każdego innego materiału, również drewno posiada pewne wady i ograniczenia. Duża podatność na uszkodzenia mechaniczne i chłonność wyklucza je z użycia w strefach roboczych blatów, intensywnie eksploatowanych ciągach komunikacyjnych, w bezpośrednim kontakcie z wodą. Różnorodne woski, lakiery i bejce są w stanie te cechy zniwelować jednak nie rozwiązują gruntownie problemu. Dlatego zastosowanie tego niewątpliwie atrakcyjnego materiału wymaga przemyślenia powyższych kwestii i zminimalizowania ryzyka uszkodzeń.
Ze względu na potrzebę konserwacji drewnianych powierzchni, wybierajmy to rozwiązanie tam gdzie nie nastręczy ono problemów. Woski zastąpmy lakierami jeśli nie chcemy poświęcać czasu na zabezpieczanie powierzchni, w miejscach o podwyższonej lub zmiennej wilgotności stosujmy forniry i obłogi na płytach MDF, w wielu wypadkach sprawdzi się też sklejka lub klejonka drewniana. Wachlarz możliwych do uzyskania faktur, kolorów i wzorów usłojenia pozwala dostosować wykończenia drewniane do każdej stylistyki, od ultranowoczesnych wnętrz do realizacji w stylu retro.