Jedną z postaci, która wywarła największy wpływ na szeroko pojęte projektowanie architektoniczne jest niewątpliwie Le Corbusier. Kryjący się pod tym pseudonimem, francuski architekt szwajcarskiego pochodzenia - Charles Edouard Jeanneret Gris - zwany przez współczesnych papieżem modernizmu, swą wszechstronną działalnością odcisnął piętno nie tylko na samej architekturze, ale także na urbanistyce, sztukach plastycznych i wzornictwie przemysłowym
Moje podróże najczęściej powodowane są pasją do odkrywania architektury i sztuki, którą przez lata studiowałam by potem tę wiedzę konfrontować z osobistym doświadczeniem. Podczas ostatniej wizyty w Paryżu skupiłam swoją uwagę wokół postaci Corbu. Jest to jedno z miejsc silnie z nim związanych, znajdziemy tu m.in jego atelier, La Roche - jeden z prywatnych domów zrealizowany dla kuzyna, a w pobliskim Poissy, najsłynniejszą bodaj ikonę modernizmu - willę Savoye.
Doświadczenie tych przestrzeni, ich kompozycji, układu funkcjonalnego i rozwiązań projektowych jest uderzająco współczesne. Redukcja dekoracji do gry dużych powierzchni kolorów połączonych z wyrafinowaną prostotą sprzętów i wyposażenia pozostawia samą architekturę czytelną i ściśle zdefiniowaną. Idea otwarcia wnętrz na otaczająca zieleń bądź tworzenie jej enklaw na dachu jest mi najbliższe w jego koncepcji. Wszystko tu się doskonale dopełnia jednocześnie pozostaje odsunięte w tło eksponując swobodną przestrzeń do życia.
Definiując tę przestrzeń jako "maszynę do mieszkania" Le Corbusier wpisywał się swoją myślą w fascynacje z początków epoki. Wyzwanie jakie stwarzała powojenna potrzeba odbudowy miast dawało szansę myślenia w skali globalnej o wykreowaniu doskonale skomponowanych kompleksów mieszkalnych i rozwiązań urbanistycznych, aby wyznaczyć nowe standardy życia. Jak wiemy te szlachetne założenia pozostały w znacznej części teorią, która mierząc się z brutalną rzeczywistością owych czasów - pośpiechu, braku jakości wykonania, sztucznie wykreowanych normatyw - stały się w wielu wypadkach swoim własnym wrogiem. Mimo tego nie sposób nie docenić determinacji w dążeniu do harmonii, optymalizacji przestrzeni i jej waloru estetycznego.
Po latach tworzenia w tej filozofii Le Corbusier przedefiniował swoje podejście do architektury, czego owocem pozostaje fascynująca kaplica w Ronchamp. To miejsce, niezależnie od przekonań religijnych, oddziałuje na zwiedzających w szczególny, mistyczny sposób. Sama struktura kaplicy i jej kompozycja jest pełna kontrastów i zaprzeczeń. Było to moje pierwsze spotkanie z architekturą Le Corbusiera i najsilniej zapadło mi w pamięci.